Sarraf’ın avukatı ek süre istedi

ÖMÜR ŞAHİN KEYİF – WASHINGTON
BirGün

New York’ta tutuklu bulunan Rıza Sarraf’ın Avukatı Benjamin Brafman, Mahkeme’ye yazdığı bir dilekçeyle ek süre istedi. Brafman, ek süre konusunda New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara’nın ofisiyle de anlaşıldığını belirtti.

Geçen hafta, 2 Haziran’da yapılan kefalet celsesi sırasında, Sarraf davasının hâkimi Richard Berman taraflardan, 7 Haziran’da buluşup, Mahkeme’ye uygun duruşma tarihleri konusundaki önerilerini sunmalarını istemişti.

Sarraf’ın avukatı Brafman, önceki gün Berman’a yazdığı dilekçede Savcılık makamı ile ortaklaştıklarını belirterek, 7 Haziran’daki görüşmeyi ertelemek için izin istedi. Brafman, 16 Haziran’da, duruşma takviminin belirlenmesi için yapılacak celseye kadar beklenmesini talep etti.

Bulguların hacmini ele almak için

Brafman, yazdığı dilekçede, erteleme talebine gerekçe olarak şu ifadelere yer verdi: “O zamana kadar, savunma makamı, gözden geçirmesi gereken esasa ilişkin incelemenin hacmini ve belgelerin ne kadarının çevrilmesi gerektiğini daha iyi ele alabilir.” Brafman, 16 Haziran’a kadar Savcılık makamının davanın toplam süresiyle de ilgili bir öngörüde bulunabileceğini ifade ederek, bu süre sayesinde daha gerçekçi bir takvim belirleneceğini ifade etti.

Sarraf’ın rızası var

Brafman, niyetlerinin duruşmaları ertelemek olmadığını da not düşerek, ‘acele Yargılama hakkı tanınan Sarraf’ın, avukatlarına hazırlık için yeterli zaman verebilmek amacıyla taleplerine rıza gösterdiğini’ de belirtti.

Başsavcı Bharara, 21 Mart tarihli iddianamesinde ve Sarraf’ın kefalet talebine karşıt görüş dilekçesinde, Rıza Sarraf’ın e-posta adresinde, imzalaması için kendisine gönderilen, İran Merkez Bankası’na hitaben yazılan ve içinde ‘ekonomik cihat’tan bahsedilen bir mektuba yer vermişti. 2 Haziran’daki kefalet celsesi sırasında Avukat Brafman, Sarraf’ın Farsça okuyup yazamadığını ve dolayısıyla söz konusu mektubun, Sarraf tarafından kaleme alınmış olamayacağını öne sürmüştü. Kefalet celsesi sırasında Savcılık makamı, Sarraf’ın Farsça okuyup yazabildiğine dair ek delilleri celse sonrası sunacağını ifade etmişti.

Brafman’ın önceki günkü dilekçesinde, Savcılığın cuma, yani 3 Haziran’da Mahkeme’ye ek belge sunduğu ifade ediliyor. Söz konusu tarihte sisteme, ‘kefalet celsesi’ başlığıyla yüklenen dosyalara ise erişim bulunmuyor.

Kefalet kararı bu hafta verilecek

Sarraf’ın 50 milyon dolar karşılığında kefaletle ev hapsinde tutulup tutulmayacağına dair kararın ise Hâkim Richard Berman tarafından bu hafta açıklanması bekleniyor. Bu karar için ayrı bir duruşma yapılmayacak.

Yargılama henüz başlamadı

17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet skandalının merkezindeki isim Rıza Sarraf ABD’de İran’a yönelik uluslararası yaptırımları delmek, komplo kurmak için işbirliği yapmak, para aklamak ve dolandırıcılık gibi suçlardan 75 yıl hapis istemiyle tutuklu olarak yargılanıyor. Sarraf, bugüne kadar Miami ve New York’ta hâkim karşısına çıksa da bu suçlamalara yönelik jürili yargılamaya henüz başlanmadı. 16 Haziran’daki celsede, jürili yargılamanın yapılacağı duruşmaların tarihleri belirlenecek ve gerçek yargılama başlayacak. Davaya dair Başsavcı Bharara’nın iddianamesi de o tarihten sonra gelecek.

  • Etiketler:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s