Sarraf Mahkeme’ye ek dosya sundu

ÖMÜR ŞAHİN KEYİF -Washington

New York’ta tutuklu bulunan Rıza Sarraf’ın Avukatı Benjamin Brafman, Başsavcı Preet Bharara’nın kefalet talebinin kabul edilmemesi yönündeki tavsiye kararına yanıt olarak Mahkeme’ye ek dosya sundu.

Başsavcı Preet Bharara, 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk skandalının merkezindeki isim olan Rıza Sarraf’ın kefalet talebinin reddedilmesi yönündeki görüşlerine, 17 Aralık fezlekesini de delil olarak eklemişti.

Sarraf’ın Avukatı Brafman ise dilekçe ve ek delillerden oluşan, 58 sayfalık dosyada 17-25 Aralık Meclis Soruşturma Komisyonu’nda alınan kararları sundu. Bu kararlar, Sarraf’ın savunma delili olarak gösterildi.

“Rüşvet ve yolsuzluk iddiaları güvenilir değildir ve hatalıdır, kefalet kararını etkilememelidir” denilen dilekçede, 17 Aralık fezlekesinin reddedildiğinin altı çizildi.

Dosyada ayrıca Türkiye’den bazı kişilerin yabancı kaynaklarda çıkan Cemaat’le ilgili yazılarına yer verildi.

Avukat Bharara’ya çattı!
Avukat Benjamin Brafman’ın Mahkeme’ye sunduğu dilekçede Savcı Bharara’nın ortaya koyduğu iddialara karşılıklar verildi. Savcı Bharara’nın tavsiye kararındaki iddiaları için “tek taraflı ve “tamamlanmış değil” ifadelerini kullandı.

Savcı Bharara, tavsiye kararında, Sarraf’ın Miami’de tutuklandığında verdiği ilk ifadede verdiği yalan beyanları tek tek sıralamış, bunları Sarraf’ın “güvenilir olmadığına” dayanak olarak göstermişti. Avukat Brafman ise bu konuda mülakatın İngilizce gerçekleştirildiğini ve Sarraf’ın tercümana ihtiyaç duyduğunu hatırlatıldı. Sarraf’ın 27 Nisan’daki ilk duruşmasında, İngilizce konuşabildiği ancak duruşmayı tercümanla dinlemeyi tercih ettiği belirtilmiş, Avukat Brafman’ın İngilizce ifadelerini anladığı görülmüştü.

Avukat Brafman, Savcı Bharara’nın “Sarraf’ın Türkiye’deki davası hükümet yetkililerine rüşvet verdiği için düştü” iddiaları için ise “hatalı ve dayanaksız” suçlamalarını getirildi.

sarraf-mahkeme-ye-ek-dosya-sundu-142934-1.

sarraf-mahkeme-ye-ek-dosya-sundu-142935-1.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s