Clinton ve Trump’tan erken zafer

ÖMÜR ŞAHİN KEYİF – Washington
BirGün

Vergisini ödeyebilmek için üç işte çalışanların, yere düşünce kalkmasını bilenlerin, rekabetten anlayanların kenti burası… Yaklaşık bir haftadır Başkanlık aday adaylarının ve sosyal medyanın gündemini yönlendiren “New York değerleri” konusunda yapılan popüler yorumlardan biri bu. Başka bir ifadeyle, önceki gün yapılan önseçimlerde emlak devi Donald Trump’ın ve Dışişleri eski Bakanı Hillary Clinton’ın zirvedeki yerini perçinleyen New York seçmeni, kendini böyle tanımlıyor. Trump’a oy verenlerin yüzde 60’ı, Clinton’a oy verenlerin ise yüzde 61’i için öncelikli mesele ekonomi.

Hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler için büyük önem taşıyan bu kendine has eyalete, seçime giren üç aday da ‘evim’ diyor. Clinton’un 2000’de Senatörü olduğu, Trump’ın doğup servetine servet kattığı, Demokrat aday Bernie Sanders’in ise doğup büyüdüğü yer…

Vermont Senatörü Bernie Sanders, iki hafta önceki Wisconsin seçiminde aldığı zaferin ardından, rüzgârın kendisinden yana döneceğine inanmış, Siyah toplumu içinde nüfuslu isimlerden Yönetmen Spike Lee’nin desteğini de arkasına alarak, New York’ta da zafer vaat etmişti. Olmadı. Her fırsatta Wall Street’ten aldığı büyük maddi destek nedeniyle eleştirdiği Clinton, oyların yüzde 58’ini alarak, yaklaşık 15 puan ve 31 delegelik bir farkla kazandı. Bu sayının seçim yolunun bu noktasında, dengeleri ciddi ölçüde değiştirebilecek kadar yüksek. Örneğin haftaya ön seçime gidilecek Delaware’deki delege sayısına eşit. Yani Sanders, yüksek delege sayılarına sahip eyaletleri iyi oranlarla kazanmak zorunda. FiveThirtyEight.com’a göre, Sanders’in seçim yarışında kalabilmek için New York’u dokuz delege farkla alması gerekiyordu. Ancak sandıkların yüzde 94’ünden çıkan sonuca göre, 31 delege farkla kaybetti. Bu seçimdeki yenilginin değiştirdiği dengelere göre, Sanders, anketlerde yüzde 14 geride göründüğü Pensilvanya’da, yüzde 13 geride göründüğü California’da, yüzde dokuz geride göründüğü New Jersey’de ve Maryland’de belirgin farklarla galip gelmesi gerekiyor.

Özellikle medya görünürlüğü açısından dezavantajlı olan ve sık sık sistemin kendisine karşı yarıştığını söyleyen Sanders, New York seçiminde de seçim sistemini eleştirdi. Sanders’in verdiği bilgiye göre, eyaletteki seçim sistemine bağlı aksaklıklar nedeniyle, 3 bin kadar seçmenin oy verme hakkı elinden alındı.

‘Bıçak sırtında’
Terazinin Cumhuriyetçi tarafında ise, Donald Trump (yüzde 60,5), Ohio Valisi John Kasich (yüzde 25) ve Teksas Senatörü Ted Cruz (yüzde 14,5) sıralandı. Trump’ın açık ara zaferi olarak nitelenen seçim, Kasich’in ardında kalarak hiç delege alamayan Cruz için ise bir hüsran. Cumhuriyetçilerin Trump’a karşı birleşmesine engel olduğu düşünülen Kasich Bu güne kadar sadece Valisi olduğu Ohio’yu alabildi, Parti merkezince desteklenen Cruz’un nefesi ise Trump’ın ensesindeydi. Trump, geçen yıl 16 Haziran’da adaylığını açıkladığı ‘Trump Tower’da bu sefer seçimin en güçlü adayı olarak galibiyeti konuşması yaptı. Sonucun agresifleşme imkanı tanıdığı Trump, zafer konuşmasında sadece Cruz’a yüklenmedi, aynı zamanda seçim sistemini eleştirdi ve sistemin dezavantajlarını tahmin edilenin çok üzerinde oy alarak aşacağını belirtti.

Seçimden hemen önce New York’un sevilen simalarından eski Belediye Başkanı Rudy Giuliani’nin de desteğini alan Trump, İkonik Empire State Building’i gölgede bırakan devasa kulesini diktiği eyaletin 89 delegesini cebine koydu.

Cumhuriyetçiler haftaya Pensilvanya, Maryland, Connecticut, Delaware ve Rhode Island’da yarışacak. Trump’ın evinde aldığı oy, komşu Pensilvanya için bir öngörü yaratabilir. Rhode Island dışındaki eyaletlerde delegeleri süpürmesine kesin gözüyle bakılıyor. Başkent Washington’ın banliyösü konumundaki Maryland’de ise bazı bölgeleri Kasich’e kaybetmesi bekleniyor.
Connecticut’ta yüzde 50’nin üzerine çıkıp tüm delegeleri toplayacağı düşünülen Trump’ın adaylığını iyice sağlamlaştırmak için Indiana ve California’yı almak zorunda olduğu da belirtiliyor. Öyle ki Nate Silver’a göre, “Bu iki eyaleti alamazsa bıçak sırtında”.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s