Simon Tisdall: Erdoğan şiddeti kullanacak

’Türk-Amerikan mutabakatı İncirlik’le sınırlı kalmayacak’ diyen Simon Tisdall, IŞİD’den arındırılmış bölge kararı sonrası BirGün’e konuştu: Haziran seçimlerinden beri güç kaybeden Erdoğan, Kürtlerle yaşanan şiddet dalgasını erken seçim için kullanabilir

ÖMÜR ŞAHİN KEYİF – omursahin@birgun.net

Simon Tisdall
Simon Tisdall

İngiliz the Guardian gazetesinin deneyimli dış politika yazarı Simon Tisdall, İncirlik üssünün kullanımına izin verilmesi sonrası kaleme aldığı analizde, bir süredir gergin olan Türk – Amerikan ilişkilerinde yeni bir döneme girildiğini ve mutabakatın İncirlikle sınırlı kalmayacağını yazmıştı. Tisdall, ilk aşamada ABD’li yetkililerden bir açıklama gelmese de Türkiye’nin ısrarcı olduğu Suriye sınırındaki ‘uçuşa yasak bölge ve tampon bölge‘ üzerinde bir anlaşma olduğunun sinyallerini vermişti.

Yazdıklarım doğrulandı
Adının IŞİD’den arındırılmış bölge olmasına karar verilen bu anlaşmadan dünya kamuoyu pazartesi haberdar oldu. Değerlendirmelerini almak üzere irtibata geçtiğimiz Simon Tisdall, bu gelişmenin geçen cuma yayınlanan haberini doğrular nitelikte olduğunu belirtti: “ABD Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde ’güvenli bölge’ oluşturulması talebini kabul ettiği konusunda anlaştıklarını doğruladı. Cuma günü yazdığım şey de buydu… Bu açıklamayla doğrulanmış oldu.” Güvenli bölgenin Türkiye Suriye sınırında 68 mil (110 km) boyunda , 40 mil (64 km) eninde olacağını ifade eden Tisdall’a göre, geçen hafta ABD Başkanı Obama ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki anlaşmaya göre söz konusu bölgenin ABD ve koalisyon hava sadırılarıyla IŞİD militanlarından arındırılmaya çalışılacak.

ABD, PKK’yi vurabilir
Tisdall, cuma günkü yazısında Türkiye’nin başta PYD olmak üzere Suriyeli Kürtlere yönelik olası bir operasyonunun da ABD tarafından ‘görmezden gelineceğini‘ savunmuştu.
Deneyimli Gazeteci, pazartesi yayınlanan yazısında ise bu iddiasını Ankara’nın  Suriyeli Kürt Güçlerinin Türkiye sınırında geniş bölgelerin kontrolünü ele geçirmesi konusundaki endişelerinin ABD tarafından anlayışla karşılandığını söyleyerek destekledi. Tisdall, BirGün’e yaptığı açıklamaya göre ABD’nin Suriyeli Kürtlere yönelik saldırılara karşı tutumu ‘göz yummayla’ kalacak, ancak mesele Kuzey Irak’ta farklı olabilir: “Belki ABD, Türkiye’ye, Kuzey Irak’ta yer alan PKK güçlerine yönelik yeni saldırılarda eşlik etmek konusunda da anlaşmış olabilir. Ancak bu (En azından şimdilik), Kuzey Suriye’de PYD/YPG için geçerli değil… Çünkü IŞİD’e karşı iyi iş çıkarıyorlar…”

İncirlik’e karşılık…
Peki ABD, Kürtlere yönelik saldırılara neden göz yumuyor? Tisdall’a göre bu sorunun yanıtı ABD-AKP mütabakatında saklı. “IŞİD, Türkiye için bir tehdit fakat Erdoğan daha büyük bir tehdit olarak Kürtlere sabitlenmiş durumda” diyen Tisdall, Amerika ile anlaşmanın detaylarını da şöyle anlattı: “Erdoğan’ın ABD’nin Türk hava üslerini kullanımına izin vermesi karşılığında ABD’den istediği şeyin bu olduğuna inanıyorum; bir de PKK konusunda onu özgür bırakması.”

Ateşkes için dönüm noktası
“Bu gelişmeler şüphesiz, IŞİD’e karşı savaş ve son zamanlarda gergin olan ABD-Türkiye ilişkileri konularında ezber bozma potansiyeli taşıyor. Hava üslerinin kullandırılması IŞİD’e karşı mücadelede fayda sağlayabilir” diyen Tisdal endişeli: “Bir değişiklik belki Kürtlerle ateşkes için de geçerli olacak…”

Seçim sonrası güç kaybetti
AKP’nin ABD ile mutabakatını hazırlayan süreçteki etkenlerden birini “ABD-İran anlaşması, ABD’nin Türkiye’ye olan ihtiyacının sınırları olduğunu gösterdi” şeklinde açıklayan Tisdall, cuma günkü yazısındaki dikkat çeken ifadeyi tekrarlıyor: “Erdoğan Haziran seçimlerinden beri güç kaybetti”… Ona göre yaşananların altında yatan en önemli sebeplerden biri de bu: “Erdoğan Kürtlerle yaşanan şiddet dalgasını, Türk politikacıların belirtiği gibi, erken seçime ulaşmak için kullanabilir ve yasama gücüyle ilgili talebine kavuşabilir.”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s