‘Ankara-IŞİD bağlantısına dair belgeler ABD’nin elinde’ diyen the Guardian Muhabiri Chulov: IŞİD petrolünü alanlar hükümet tarafından korunuyor

‘Ankara-IŞİD bağlantısına dair belgeler ABD’nin elinde’ iddiasının sahibi the Guardian Muhabiri Martin Chulov, haberinin detaylarını BirGün’e anlattı. Chulov’a göre, Batı, söz konusu belgelere ek olarak, Ankara-IŞİD hattına ilişkin başka bilgiler de toplamış durumda

ÖMÜR ŞAHİN KEYİF – omursahin@birgun.net

f55a6283-9971-4126-81a6-44aa5cd0ca04-2060x1236İngiliz the Guardian gazetesinin Ortadoğu Muhabiri Martin Chulov, hem Türkiye’de hem de yurtdışında uzun zamandır konuşulan AKP-IŞİD ilişkisinin belgeleri olduğunu ileri sürdü. Chulov, önceki gün yayınlanan makalesinde, cihatçı gruplar ve Türkler arasındaki petrol ticaretinin iki taraf arasındaki işbirliğinin bir kanıtı olarak kabul edilir hale geldiğini ifade etti.
Batılı yetkililerin ve IŞİD militanlarının ifadelerine de yer verilen makaleye göre, IŞİD’in petrol kaçakçılığından sorumlu yöneticisi Ebu Sayyaf’ın öldürüldüğü ABD operasyonu sırasında yüzlerce flaş bellek ve belge ele geçirildi. Belgeler hâlâ analiz ediliyor olsa da AKP-IŞİD hattı şimdiden gün gibi ortada.
Makalenin yayınlanması sonrası irtibata geçtiğimiz Chulov, belgelendiğini ileri sürdüğü ortaklığı BirGün’e anlattı.

-Bahsettiğiniz petrol ticaretinde Türkiye’deki alıcılarla ilgili kesin bir bilginiz var mı? Alımı kim gerçekleştiriyor?
Alıcılarla ilgili özel bir bilgiye sahip değilim. Sahip olduğum bilgi bu petrolü her kim alıyorsa Türkiye güvenlik yetkililerince korunduğuyla sınırlı.

-Sizce ABD bu belgeleri Türkiye’ye karşı bir tehdit olarak kullandı mı? İncirlik’in açılmasının sebebi bu mu?
Anladığım kadarıyla ABD, Türkiye’ye konuyla ilgili ne hissettiğini belirtti ancak belgelerin içinde tam olarak hangi bilgilere ulaştığını açık ettiğinden emin değilim.

-Türkiye ABD’yle ilişkileri dolayısıyla belki belgelerin o taraftan açıklanmasını engelleyebilir; ancak Avrupa’yı nasıl susturacak?
ABD elindeki belgeleri açıklamayacaktır. CIA’in elindeki bu belgeleri ABD zamanı gelince perde arkasında bir koz olarak kullanacak. Bunlar ABD’nin halka açıklaması olası belgeler değil. Fakat CIA’in ana istihbarat ortakları halihazırda dökümanlardan haberdar, bazı başka Avrupalı istihbarat örgütleri de… Geri kalan bilgileri önümüzdeki aylarda öğrenecekler…

İdeolojik ortaklıkları var

-Makalenizde görüşünü aktardığınız bir batılı yetkili, savaşın bu döneminde, ’Uzun zamandır karanlıkta kalan bazı bilgilerin gün yüzüne çıkacağı’nı söylüyor. Ellerinde başka ne var?
Belgelere ek olarak; Amerikalılar, İngilizler, Fransızlar ve diğerleri, Türkiye’nin IŞİD’le arasına mesafe koyduğu iddiasına meydan okuyacak başka bilgiler de toplamış durumda. Bütün müttefikleri arasında, Türkiye’nin anlaşmaları konusunda şeffaf olmadığına dair derin bir şüphe var.

Ekran Resmi 2015-07-28 18.43.15

-IŞİD’le yapılan anlaşmaların Erdoğan’ın bilgisi dışında olması mümkün mü?
Buna inanmak çok zor. Onun ve Hakan Fidan’ın bu konuda bilgi sahibi olmaları çok olası.

-IŞİD’le ilişkilerin belgeleriyle gün yüzüne çıkması Erdoğan’ın başını epey ağrıtabilir. Mesele Lahey’e kadar uzanabilir. Sizce bu kadar büyük riske neden giriyorlar?
Bunun yanıtını tam olarak bilmiyorum. Ancak akıl yürütmek gerekirse ideolojik sebeplerin rol oynadığını söyleyebilirim. Ve aynı zamanda IŞİD’i Kürtler’e karşı bir baskı olarak kullanmak için…

-Makalenizde bir IŞİD militanının ‘Ortak çıkarlar dolayısıyla, Türkiye, IŞİD’e güçlü biçimde saldıramaz’ şeklindeki ifadelerine yer veriyorsunuz. Nedir bu ortak çıkarlar?
Kürtlere karşı baskı, Esad’a karşı baskı. Ekonomik ve ideolojik unsurlar.

——

Jandarmanın gözü önünde sınırı geçiyorlardı

-Türkiye hükümeti sınırlarını petrol ticareti karşılığında mı kullandırıyor? Bunun ötesinde bir anlaşma var mı?
2012 Mayısı’ndan başlamak üzere 2014’ün ortasına kadar Türkiye-Suriye sınırı, Suriye’de savaşmak isteyen herkes için kolay bir geçiş noktasıydı. 2013’ün başlarında, günde ortalama 100 kişi Türk yetkililerin gözleri önünde sınırı geçiyordu. Reyhanlı’da, Antep’te, Kilis’te ya da Antakya’da saklanmaya çalışmıyorlardı. Antakya’daki terminalden otobüsler, insanları alıp Suriye sınırına kadar getiriyor ve bu kişiler jandarmanın burnunun dibinde, sınırdan geçiyordu.
Türkiye’nin bu geçişleri kolaylaştırdığı açık. Ve bunu petrol karşılığında da yapmadı. Olaylar yabancı hükümetlere yansıyınca, hükümetler Türkiye’ye defalarca bunun tartışmaya bile açık olmayacak bir konu olduğunu anlattılar.  Türkiye’nin bunu yapmasında pragmatik ya da ticari sebeplerden fazlası vardı. Şüphem şu ki; üst düzey Türk yetkililer, başlangıçta IŞİD’in bozucu etkisini anlayamadılar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s