İTÜ’deki satır ve bıçaklı saldırganlar gözaltına alındı

OMUR SAHİN – Radikal

İSTANBUL – İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) önceki gün ülkücü öğrencilerin saldırısında kalbinden bıçaklanarak yaralanan Çağdaş Ali Dede’nin yoğun bakımda tedavisi sürüyor. Bıçaklı saldırıda bulunduğu öne sürülen dört ülkücü öğrenci teşhis edilirken, İTÜ’lü yüzlerce öğrenci dün “Sorumlulur bulunsun” diye eylem yaptı.
Maçka Kampüsü’ndeki Yabancı Diller Yüksekokulu’nda dergi dağıtmak isteyen ülkücü öğrencilerin satır ve bıçaklarla saldırması üzerine üçü bıçakla olmak üzere dört öğrenci yaralanmıştı. Makine Mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisi Çağdaş Ali Dede’nin kalbinden bıçaklandığı ve ancak Alman?Hastanesi’nde zamanında yapılan müdahale sayesinde kurtarıldığı açıklandı.
Ankara’dan İstanbul’a gelen baba Fevzi Dede, “Okulda emniyet var özel güvenlik var ama  satırla silahla elini kolunu sallayarak bütün okullara giriyorlar. Dava açacağız” diye konuştu.

Olaylardan sonra gözaltına alınan 13 öğrenciden dördü, kolundan ve bacağından yaralanan iki öğrenci tarafından teşhis edildi.
Yaralı öğrencilerden İnşaat Mühendisliği dördüncü sınıf öğrencisi Ali Duman, şunları anlattı: “Kendilerine ‘İTÜ’lü Ülkücüler’ diyen gurup ‘Sancak’ isimli dergiyi dağıtmak için sınıflara zorla giriyordu. Bizim sürekli oturduğumuz masanın önüne gelip küfür ettiler. Ellerindeki bıçak ve satırlarla saldırdılar. Ağır yaralanan arkadaşı ambulansa götürürken sağcı grup yemekhaneye girdi. Güvenlik görevlileriyse bize çıkıştı. Polis geldi ve yemekhanedeki öğrencileri dışarı çıkardı. Saldırganların bir bölümü kaçmıştı.”
Görgü tanığı Burcu Yanar’sa “Bu grup geçen hafta okulda masa açmıştı, tehlike olabileceğini sezip güvenliği uyarmıştık; ama hiçbir şekilde önlem alınmadı” dedi.
Yabancı Diller Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Salih Kirazoğlu’ysa şunlanı anlattı: “Olay günü merdivenlerden inen bir grup gördüm. Arkalarından polis yürüyordu. Önlerinde onları durduracak kimse yoktu. Görevli polisler kaçmalarını engelleyecek bir şey yapmadı.”

DTCF’de çatışma
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde (DTCF) dün iki öğrenci grubu arasında çatışma çıktı. Okuldaki bazı camların da kırıldığı kavgaya müdahale eden polis biber gazı kullandı vee iki grup arasında barikat kurdu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s